Již několikrát jsem se v minulosti zmiňoval o reverzní osmóze, jedná se o celkem sofistikovanou metodu úpravy vody. Ta je v drtivé většině nezbytná pro zachování kvality espressa a trvanlivosti součástek v kávovaru. Avšak i tato efektivní technologie má svá úskalí. Stojí tedy reverzní osmóza za zvážení, nebo je lepší zvolit jinou úpravu vody?
Jak reverzní osmóza funguje?
Reverzní osmóza je pokročilý filtrační proces, který z vody odstraňuje téměř veškeré soli, minerály a nečistoty. Funguje na principu polopropustné membrány, která propouští pouze molekuly vody, zatímco větší částice a ionty zadržuje. Po filtraci vzniká voda s velmi nízkým obsahem těchto iontů a minerálů, což drasticky snižuje její vodivost.
Avšak tato voda je pro espresso naprosto nevhodná, musí nejprve projít remineralizací, kdy se vodivé částice doplní zpět. Pokud byste takto filtrovanou vodu použili rovnou, poškodili byste nejspíš elektronické senzory kávovaru, navíc by bylo espresso chuťově špatné.
Právě v nastavení remineralizace bývá často zakopaný pes, protože to není úplně snadný úkon. Potrápit vás může například nestabilní dávkování minerálů, které je nutné často kontrolně měřit. Pakliže je kalibrace provedena neodborně, může dojít k rozsáhlému poškození součástek kávovaru, například solenoidových ventilů, bojleru nebo topného tělesa.
Srovnání s katexovým filtrem
Katexové filtry pracují na bázi výměny iontů, které vodu změkčí. Nejčastěji dochází k výměně vápníkových a hořčíkových iontů za ionty sodíkové nebo vodíkové. Katexové filtry snižují tvorbu vodního kamene, ale stále zachovávají dostatek minerálů pro optimální extrakci espressa. Tento způsob filtrace výrazně neovlivňuje vodivost, čímž je eliminován hlavní problém reverzní osmózy.
Katexové filtry nabízí plně dostačující službu, avšak za méně peněz a s menším rizikem. Tento způsob filtrace nevyžaduje žádný zvláštní servis ani zkušenosti, takže je vhodný i pro úplné začátečníky.
Vaše jediná starost je v podstatě výměna filtrační patrony, která se provádí nejpozději po dosažení maximální kapacity filtru. Z mého pohledu tedy reverzní osmóza není příliš výhodná, raději bych se držel katexového filtru, s kterým máme pozitivní zkušenosti u nás v kavárně.
Pokud se zajímáte o úpravu vody pro espresso, přečtěte si náš článek plný užitečných informací. V našem e-shopu také najdete pákové kávovary a veškeré příslušenství vhodné pro domácnosti i gastronomické provozy.